Siirry sisältöön

Rex, tekoälyavustajasi: rutiinityöt hoituvat, ideat ovat sinun 👉 Tutustu Rexiin

Veikkaa tulos -peli
Taitopeliformaatti

Veikkaa tulos -peli

Kuka voittaa, ja mikä on lopputulos? Veikkaa tulos -pelissä ihmiset ennustavat ottelun tai finaalin tuloksen – ja voittavat palkintoja, jos osuvat oikeaan. Tämä tuloksen ennustuspeli rakentaa jännitystä ennen suurta hetkeä ja tuo kannattajat takaisin katsomaan, miten heillä meni.

Käytössä mm. Burger Kingillä, Toyotalla ja WWF:llä

Burger King Starbucks Toyota POWER Sport24 Wolt WWF nemlig.com Skoringen Anthon Berg Change Lingerie Fleggaard Uno-X
Tietoa formaatista

Tietoa Veikkaa tulos -pelistä

Veikkaa tulos on ennustuspeli. Se on saatavilla ottelun ennustuspelinä, jonka lisäät editorissa. Lisäät ottelut ja joukkueet, jotka kohtaavat toisensa, ja pelaajat veikkaavat tuloksen – esimerkiksi jalkapallo-ottelun lopputuloksen. He lähettävät veikkauksensa ennen määräaikaa, ja sitten alkaa odotus.

Päätät, milloin ennusteet sulkeutuvat – kaikille otteluille tai ottelukohtaisesti – ja minkä sivun ihmiset näkevät määräajan jälkeen. Lisää tulostaulukko antamaan pisteitä oikeasta tuloksesta ja oikeasta voittajasta, ja palkitse parhaat veikkaajat itse. Hummel käytti formaattia antaakseen jalkapallokannattajien ennustaa ottelun lopputuloksen.

  • Lisää omat ottelusi ja joukkueesi

  • Aseta ennusteiden määräaika, halutessasi ottelukohtaisesti

  • Valinnainen tulostaulukko, jossa oikeista veikkauksista saa pisteitä

  • Palkintoja oikeista veikkauksista

Tietoa Veikkaa tulos -pelistä
Oikeita esimerkkejä

Veikkaa tulos -esimerkkejä

Katso, miten brändit käyttävät Veikkaa tulos -peliä.

Miksi Veikkaa tulos

Neljä syytä valita ennustuspeli

Tehty suuriin hetkiin

Ottelut, derbyt, finaalit ja turnaukset – mitä suurempi hetki, sitä useampi haluaa veikata.

Kannattajat palaavat

Ihmiset palaavat katsomaan, olivatko he oikeassa, ja veikkaamaan seuraavaa ottelua.

Arvoa sponsoreille

Ennustuspeli antaa sponsoreille hauskan, mitattavan tavan kohdata kannattajat.

Rekisteröityminen ennen peliä

Lisää lyhyt lomake ja kerää sähköpostiosoitteet ja uutiskirjeen markkinointiluvat jokaiselta pelaajalta.


Näin se toimii

Tee Veikkaa tulos -peli neljässä helpossa vaiheessa

1
Luo tilisi

Rekisteröidy ilmaiseksi alle minuutissa. Ei luottokorttia, ei mitään asennettavaa.

2
Etsi malli

Valitse valmis Veikkaa tulos -malli tai pyydä Rexiä, tekoälyavustajaamme, ehdottamaan sellaista tavoitteesi mukaan.

3
Suunnittele se tekoälyllä

Rex lisää logosi, värisi ja fonttisi verkkosivustoltasi ja kirjoittaa tekstit. Muokkaa mitä tahansa vetämällä ja pudottamalla.

4
Jaa se

Julkaise se laskeutumissivuna, ponnahdusikkunana tai upotuksena ja anna Rexin kirjoittaa julkaisut sosiaaliseen mediaasi.


Lisää taitopelejä

Muita vastaavia peliformaatteja

Pidätkö Veikkaa tulos -pelistä? Nämä taitopelit saavat ihmiset myös miettimään.

Miksi ennustuspeli

Missä Veikkaa tulos loistaa

Ottelupäivän kampanjat
Ottelupäivän kampanjat

Anna kannattajien ennustaa lopputulos ennen avausvihellystä ja pidä heidät puhumassa ottelusta koko päivän.

Lue lisää: Ottelupäivän kampanjat

Sponsoriaktivaatiot
Sponsoriaktivaatiot

Aalborg Håndbold käyttää pelejä antaakseen kumppaneilleen enemmän arvoa ja kohdatakseen kannattajat areenalla.

Lue lisää: Sponsoriaktivaatiot

Isolla näytöllä
Isolla näytöllä

Näytä QR-koodi areenalla tai julisteessa, niin kannattajat voivat pelata puhelimellaan sekunneissa.

Lue lisää: Isolla näytöllä


Näin Veikkaa tulos -kampanja toimii

Veikkaa tulos antaa ihmisten ennustaa lopputuloksen ennen kuin se tapahtuu. Lisäät ottelut ja kunkin kaksi osapuolta – kaksi jalkapallojoukkuetta, kaksi käsipallojoukkuetta – ja pelaajat syöttävät, mikä heidän mielestään tulee olemaan tulos. Usein se on ottelun lopputulos.

Useimmat kampanjat alkavat lyhyellä rekisteröitymislomakkeella, jossa ihmiset antavat nimensä, sähköpostiosoitteensa ja ehkä uutiskirjeen markkinointiluvan. Sitten he veikkaavat. Asetat määräajan, jotta kukaan ei voi veikata avausvihellyksen jälkeen. Määräajan jälkeen ihmiset näkevät valitsemasi sivun. Kun tapahtuma on ohi, palkitset oikein veikanneet. Valinnaisen tulostaulukon avulla pelaajat saavat pisteitä oikeasta tuloksesta (oletuksena 3) ja oikeasta voittajasta tai tasapelistä (1), ja palkitset parhaat pelaajat itse.

Ulkoasu on sinun päätettävissäsi. Käytä seurasi värejä, pelaajien kuvia, sponsorisi logoa ja omia tekstejäsi.

Tämän formaatin erityisyys on odotus. Raaputusarpa on ohi sekunneissa, mutta ennuste elää loppuvihellykseen asti. Kannattajat miettivät veikkaustaan ottelun aikana, puhuvat siitä ystävien kanssa ja tarkistavat tuloksen jälkeenpäin. Se antaa brändillesi paikan koko kokemuksessa, ei vain yhdessä klikkauksessa.

Milloin käyttää Veikkaa tulos -peliä

Ennustuspeli on parhaimmillaan hetkinä, joista ihmiset jo välittävät. Käytä sitä:

  • Urheiluotteluissa: sarjapelit, derbyt, cup-finaalit ja suuret turnaukset.
  • Sponsoriaktivaatioissa: anna kumppaneille hauska tapa kohdata kannattajat ennen ottelua ja sen aikana.
  • Turnauksissa: ennuste jokaiseen otteluun lohkovaiheessa tai cupissa.
  • Koko kauden ajan: uusi ottelukierros joka viikko ja pisteet tulostaulukossa.

Urheiluseurat, urheilubrändit, sponsorit, media, urheilubaarit ja kauppiaat voivat kaikki käyttää sitä. Urheilubrändi voi sitoa pelin uuteen pelipaitaan. Baari voi tarjota kierroksen oikein veikanneille kannattajille. Urheilun kampanjoiden käynnistämisen keskeisiä hetkiä käsittelevässä oppaassamme on paljon lisää ideoita.

5 ideaa Veikkaa tulos -peliisi

  1. Ennusta lopputulos: kannattajat veikkaavat lopputuloksen ennen avausvihellystä. Oikeat vastaukset osallistuvat nimikirjoituksella varustettujen pelipaitojen arvontaan.
  2. Derbypäivä: järjestä ennustuspeli kauden suurimmalle ottelulle sponsorin palkinnolla.
  3. Turnaushaaste: uusi ennuste jokaiselle ottelupäivälle, jotta kannattajat palaavat yhä uudelleen.
  4. Lohkovaiheen haaste: ennusta jokainen lohkon ottelu ja anna palkintoja eniten pisteitä saaneille kannattajille.
  5. Neljän parhaan kisa: anna kannattajien ennustaa välierät ja finaali ja anna liput parhaille veikkaajille.

Vinkkejä Veikkaa tulos -peliin, joka konvertoi

Vinkki 1: käynnistä se oikeaan aikaan

Jännitys kasvaa, kun tapahtuma lähestyy. Jaa peli muutamaa päivää etukäteen ja muistuta ihmisiä tapahtumapäivänä. Sulje se avausvihellyksellä.

Vinkki 2: tee pelaamisesta helppoa tapahtuman aikana

Monet kannattajat ovat stadionilla, baarissa tai sohvalla.

Vinkki 3: käytä palkintoja, joista kannattajat pitävät

Nimikirjoituksella varustetut pelipaidat, ottelulaput, meet and greet -tapaamiset ja oheistuotteet ovat kannattajille rahaa arvokkaampia. Myös sponsori voi antaa palkinnon. Katso, miten Scratcher hoitaa palkinnot ja arvonnat.

Vinkki 4: kerää rekisteröitymisiä huolellisesti

Pyydä sähköpostiosoite ja uutiskirjeen markkinointilupa ennen veikkausta. Jos sponsori on mukana, kerro selkeästi, kuka ottaa kannattajiin yhteyttä ja miksi.

Vinkki 5: tuo ihmiset takaisin tulosta varten

Lähetä kaikille lyhyt sähköposti tai tekstiviesti ottelun jälkeen oikean vastauksen ja voittajien kera. Se antaa luontevan syyn ottaa yhteyttä uusiin tilaajiisi – ja kutsua heidät seuraavaan peliin.

Vinkki 6: muuta yksi peli kaudeksi

Järjestä uusi ennuste jokaiselle ottelupäivälle, jotta kannattajilla on syy palata koko kauden ajan. Tulostaulukko voi tuoda ystävällistä kilpailua uskollisimpien kannattajien välille.

Haluatko lisää ideoita kannattajille ja seuraajille? Kokeile Onnennumero -peliä tai seuran historiaa käsittelevää visaa.

Kysymykset

Kysymyksiä Veikkaa tulos -pelistä

Varaa tapaaminen
  • Lisäät ottelut ja joukkueet, ja pelaajat ennustavat tuloksen – kuten lopputuloksen – ennen määräaikaa. Tapahtuman jälkeen palkitset oikeat veikkaukset. Se on rakennettu ottelun ennustuspeliksi, jonka lisäät editorissa.

  • Kyllä. Valitset palkinnot ja niiden määrän. Voit palkita kaikki oikein veikanneet tai valita voittajat heidän joukostaan arvonnalla.

  • Kyllä. Lisää seurasi värit, kuvat, logo ja tekstit – ja halutessasi sponsorisi logo. Voit myös aloittaa mallista.

  • Omalla laskeutumissivullaan, ponnahdusikkunana verkkosivustollasi tai upotettuna mille tahansa sivulle. Voit jakaa sen myös uutiskirjeissä, sosiaalisessa mediassa tai areenalla QR-koodilla.

  • Kyllä. Päätät itse, mitä lomakkeessa kysytään, lisäät oman suostumustekstisi ja valitset, milloin tiedot poistetaan. Scratcher on ISO 27001 -sertifioitu.

Toimii Shopifyn ja Klaviyon kanssa

Lähetä rekisteröitymiset Klaviyoon, HubSpotiin, Mailchimpiin ja 17 muuhun valmiiseen integraatioon, ja seuraa tilauksia ja myyntiä Shopifyssa.

Katso integraatiot

Alkaen 399 € kuukaudessa

Kuukausi- tai vuosilaskutus, sama hinta. Kokeile ilmaiseksi 14 päivää ilman maksukorttia.

Katso hinnat

Miksi ei ilmaista laajennusta?

Laajennus antaa yhden onnenpyörän yhteen kauppaan. Scratcher antaa yli 40 formaattia verkkosivuille, uutiskirjeisiin, someen ja myymälöihin, ja suostumukset, palkintokoodit ja tulokset yhdessä paikassa.

Toimistoille

Toimistotila: yksi kirjautuminen kaikille asiakkaille, jokaisella oma tili, oma brändi ja omat tulokset.

Scratcher toimistoille